Obecnie dostępnych jest wiele możliwości badań prenatalnych. Obok tradycyjnych badań (USG, test PAPPA), w ostatnim czasie pojawiły się nieinwazyjne testy prenatalne, takie jak np. NIFTY, stanowiąc alternatywę do badań tradycyjnych, ale również i badań inwazyjnych. Diagnostyka inwazyjna, np. amniocentesis (aminopunkcja), czy biopsja kosmówki (CVS) są dokładne, ale niosą ze sobą 1-2% ryzyko poronienia.

 

Co to jest menopauza?
 Termin menopauza oznacza dokładnie ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, po której przez 12 miesięcy krwawienie nie występuje i nie ma żadnych innych chorobowych przyczyn tego zjawiska.

Potocznie używamy tego określenia wymiennie z klimakterium lub przekwitaniem. U większości kobiet menopauza następuje między 45. a 55. rokiem życia. Jest ona naturalną konsekwencją starzenia się, nie jest stanem chorobowym, jednak może torować drogę dolegliwościom fizycznym, psychicznym lub nawet metabolicznym czy niektórym chorobom, takim jak osteoporoza.

Nowoczesna antykoncepcja-  czym jest implant podskórny?

Implant jest nową i coraz częściej stosowaną metodą antykoncepcyjną w Polsce. Jest to podskórny produkt antykoncepcyjny o długim czasie działania.

Czym jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)?


Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest szeroko rozpowszechniony. Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV, z których większość́ jest relatywnie nieszkodliwa, a zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Około 30 typów wirusa HPV jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn.

ul. Kolegialna 38 D
(budynek Centrum Zdrowia Kobiety)
09-402 Płock

Prof. nadzw. dr. hab. n. med. Maciej Słodki
tel.: 24 367 36 03

dr n. med Małgorzata Soroka
tel.: 514 890 547
e-mail: gabinet.soroka@gmail.com

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2015. Projekt i wykonanie: Hedea.pl