HOROMONY W NIERÓWNOWADZE
Do menopauzy dochodzi w wyniku utraty cyklicznej funkcji jajników, co przyczynia się do zmniejszenia poziomu żeńskich hormonów: progesteronu oraz estrogenów. Spadek ilości hormonów jajnikowych stymuluje przysadkę do wydzielania większej ilości hormonów przysadkowych, co powoduje zaburzenie równowagi. Prowadzi to do rozregulowania osi kontrolującej pracę kobiecego układu rozrodczego: osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Okresowi, w którym organizm kobiecy przyzwyczaja się do nowej sytuacji hormonalnej, towarzyszą nieregularne, obfite krwawienia, cykle bezowulacyjne i dolegliwości fizyczne, psychiczne oraz metaboliczne. Każda kobieta przechodzi ten okres w sposób indywidualny. Niestety dolegliwości okresu menopauzy dotyczą ponad ¾ kobiet.

DOLEGLIWOŚCI OKRESU MENOPAUZY
Objawy okresu menopauzy najczęściej łączą się z dolegliwościami wypadowymi: uderzenia gorąca, zlewne poty, kołatanie serca, drażliwość, zaburzenia koncentracji i problemy z zapamiętywaniem, bezsenność czy zmienność nastroju z epizodami depresji włącznie.
Receptory estrogenowe znajdują się między innymi w mózgu, skórze, mięśniach gładkich naczyń krwionośnych oraz kościach. Spadek poziomu estrogenów powoduje zatem deregulację całego organizmu kobiety.

WPŁYW OBNIŻENIA POZIOMU ESTROGENÓW NA KOBIECY ORGAZNIZM
1.    SERCE I UKŁAD KRWIONOŚNY
a.    Kołatanie serca
b.    Podwyższony poziom cholesterolu
2.    CENTRALNY UKŁAD NERWOWY
a.    Uderzenia gorąca
b.    Drażliwość
c.    Zmiany nastroju
d.    Przewlekłe uczucie zmęczenia
e.    Depresja
f.    Zaburzenia snu
g.    Zaburzenia pamięci
h.    Ból głowy
3.    UKŁAD MOCZOWY
a.    Obniżone ph moczu zwiększa ryzyko infekcji
b.    Nietrzymanie moczu
4.    UKŁAD ROZRODCZY
a.    Zanik nabłonka pochwy i szyjki macicy
b.    Śluzówka mniej nawilżona i cieńsza
c.    Bolesność podczas współżycia
d.    Obniżone libido
e.    Niskie ph pochwy naraża na częste infekcje
5.    KOŚCI
a.    Wzrost ryzyka osteoporozy
6.    SKÓRA
a.    Zmniejszenie ilości kolagenu, przez co skóra staje się cieńsza i sucha


LECZENIE

PREPARATY POCHODZENIA NATURALNEGO
Niezbędnym krokiem prowadzącym do złagodzenia uciążliwych objawów menopauzy jest zmiana stylu życia. Dieta w tym okresie powinna być bogata w warzywa, owoce i wapń. Zaleca się spożywanie produktów zawierających fitoestrogeny, czyli naturalne związki hormonalne pochodzenia roślinnego: soję, soczewicę, ziarna zbóż, fasolę. Wskazane jest też zwiększenie aktywności fizycznej, zwłaszcza na świeżym powietrzu, unikanie stresu oraz zapewnienie sobie odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek.

HORMONALNA TERAPIA ZASTĘPCZA – HTZ
Polega na uzupełnianiu niedoborów hormonów jajnikowych, co skutkuje zmniejszeniem dolegliwości charakterystycznych dla okresu przekwitania. Leczenie powinno trwać przynajmniej 5 lat. Lekarz ginekolog wspólnie z kobietą wybiera najbardziej dogodny schemat terapii. Dawki stosowanych leków są dobierane indywidualnie i mają za zadanie nie tylko zmniejszenie dolegliwości, ale także profilaktykę i leczenie miażdżycy i osteoporozy. Kobiety mogą wybrać również formę podania najbardziej dogodną dla nich: tradycyjne tabletki, przezskórną ( plastry), domięśniową (zastrzyki) i podskórną (implanty).
Hormonalną terapię zastępczą stosuje się w celu:
-ograniczenia uderzeń gorąca, nadmiernego pocenia się, bezsenności
-zapobiegania osteoporozie
-poprawienia profilu lipidowego (zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej)
-złagodzenia zmian zanikowych pochwy i sromu
-złagodzenia wahań nastroju i stanów depresyjnych

HTZ jest przeciwwskazana u kobiet z chorobą zakrzepową, po przebytym zawale serca lub udarze mózgu, z niestabilną chorobą wieńcową, ostrą niewydolnością wątroby, z rozpoznanym rakiem sutka lub trzonu macicy, mięśniakami macicy oraz migreną.

ul. Kolegialna 38 D
(budynek Centrum Zdrowia Kobiety)
09-402 Płock

Prof. nadzw. dr. hab. n. med. Maciej Słodki
tel.: 24 367 36 03

dr n. med Małgorzata Soroka
tel.: 514 890 547
e-mail: gabinet.soroka@gmail.com

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2015. Projekt i wykonanie: Hedea.pl